Bref

Běžné chyby v koupelně a jak se jim vyhnout

Rekonstrukce koupelny může být zábavný, kreativní projekt, ale zároveň také náročný proces plný chyb. Chybovat lze v protékající sprše, izolaci, ale i barevném ladění. Vytváříte a proměňujete prostor bez ohledu na velikost, a to k osobnímu používání, takže musí co nejvíce vyhovovat vašim osobním potřebám. Když si navíc uvědomíme, že většina změn, které se provedou během rekonstrukce, má být dlouhodobá a chceme se vyhnout některým běžným chybám v koupelně, musíme se umět na všechno podívat kriticky.

Před zahájením rekonstrukce

Dvakrát měř a jednou řež, jak se říká. Takže než začnete rekonstruovat nebo stavět koupelnu, musíte si uvědomit několik věcí a postupů, kterými se řídit.

  • Musíte mít představu o vzhledu nového prostoru. Celý proces plánování bude snazší, když budete vědět, co chcete a jak to chcete.
  • Měli byste si předem stanovit rozpočet. Ten určí, jaké prostředky budete mít k dispozici.
  • Musíte také provést rozsáhlý průzkum, například materiálů, ze kterých chcete mít desku nebo vanu. Buďte také otevření novým nápadům, i když budou ve vašem původním plánu vyžadovat trochu změn.
Stará koupelna.

Volba správného osvětlení

Všichni, kdo si v koupelně nanáší make-up nebo se holí, si nutně musí uvědomovat důležitost dobrého osvětlení. Je to také jeden z nejdůležitějších tipů, který vám dá většina návrhářů interiéru: určitě si pořiďte co nejlepší osvětlení. Osvětlení neznamená jen namontovat na strop spoustu svítidel. Díky novým produktům, které neustále přicházejí na trh, můžete vyzkoušet několik možností. Přestože mnozí touží po přirozeném světle z velkého okna, v mnoha koupelnách to není zrovna praktické řešení – zejména tam, kde je problém se soukromím. Zadavatel rekonstrukce si může zvolit z následujících možností: účelové osvětlení, které je většinou nejlepší na make-up a lze jej instalovat poblíž zrcadla, zvýrazňující osvětlení, které se hodí, když se chcete zaměřit na konkrétní místo v koupelně, a nakonec náladové osvětlení, které lze nastavit podle momentálního přání. Všechny tyto typy osvětlení lze do koupelny nainstalovat zároveň.

Zářivé umyvadlo.

Nezapomeňte na hydroizolaci

Hydroizolace je jedním z nejdůležitějších úkolů všech, kdo rekonstruují koupelnu. Každá chyba by vás stála nejen hodně peněz, ale může také poškodit ostatní místnosti v domě, zejména místnosti pod koupelnou. Nejlepší způsob, jak se s tímto problémem vypořádat, je použít všude v koupelně vodotěsnou membránu. Tím zabráníte protékání a i barva na stěnách koupelny bude mít delší životnost.

Nedostatek úložného prostoru

Nikdo nemá rád pohled na neuklizenou koupelnu, kde se v umyvadle válí štětečky na make-up a na podlaze ručníky. Je to jak nehygienické, tak nehezké. Proto je důležité, abyste si v koupelně během rekonstrukce vytvořili dostatek úložných prostor. Je důležité mít pořádnou skříňku na ukládání léků, elektrospotřebičů, make-upu, toaletních potřeb a jiných nezbytností, aby byly vždy po ruce a vy jste před sprchou nemuseli chodit z jedné místnosti do druhé a všechno shánět. Pokud ale máte v koupelně málo místa, budete muset zvolit nápaditější přístup k úložným prostorům. Skvělý způsob, jak schovat nepořádek, nabízí skříňky skryté za zrcadly nebo vestavěné police. Více úložného prostoru lze také vytvořit tím, že využijete neobvyklá místa, například nad dveřmi do koupelny, pod umyvadlem nebo podél sprchového závěsu.

Plná koupelnová police.

Rada profesionála

Většinou si náročnost rekonstrukce plně neuvědomujeme a ani se nechceme radit s profesionálním projektantem. Může to být kvůli tomu, že se chceme vyhnout dalším výdajům nebo si myslíme, že rekonstrukci zvládneme sami. I když je ale naše rekonstrukce velmi jednoduchá, má-li být vaše budoucí koupelna funkční, je nezbytné přizvat si odborníka. To, co máme v hlavě, někdy nemusí být ve skutečnosti příliš praktické. Profesionální projektant vám může pomoci s prostorovým plánováním a nejlépe vám poradí s tím, kde sehnat ten správný materiál nebo další věci. Navíc vám může pomoci vejít se do rozpočtu tím, že doporučí levnější řešení.

Luxusní toaleta.

Ventilace

Často zapomínáme, jak důležitá je v koupelně ventilace. Možná se vám stává, že se ve své malé koupelně necítíte po horké sprše zrovna pohodlně, obzvláště se zavřenými okny. Pravděpodobně za to může nedostatečná ventilace a vysoká vlhkost, která nejenže znepříjemňuje sprchování, ale také ničí barvu na zdech. Může také vést k tvorbě plísní, což pak není levné spravit. Opravdu se tedy přesvědčte, že máte v koupelně dostatečnou ventilaci. Pokud nelze do místnosti zakomponovat okno, nejlepší bude investovat do kvalitního ventilátoru. Oprava zmíněných běžných chyb v koupelně se může velmi prodražit a protáhnout, čímž vám dlouhodobě způsobí mnoho nepříjemností. Než tedy začnete rekonstruovat nebo stavět, je důležité vytvořit si kontrolní seznam těchto chyb, abyste se jim za každou cenu vyhnuli a vytvořili si tak koupelnu, ve které se budete cítit skvěle a odpočinete si.