Bref

Jak z malé koupelny dostat co nejvíce?

Každý chce mít dokonalou koupelnu, do které se vejdou nejen všechny nezbytnosti, ale která navíc nevypadá neuklizeně nebo přecpaně. Obzvláště náročné je dostat všechno potřebné do malé koupelny. Každé rozhodnutí o návrhu, barvě nebo výzdobě koupelny, ke kterému se odhodláte, je třeba důkladně promyslet. Dobré je přidat do koupelny prvky, které vytváří dojem většího prostoru – takové nápady vám mohou opravdu pomoci vylepšit i ten nejmenší prostor, který máte!

Designové úpravy pro malé koupelny

Pro malé koupelny existuje několik designových inspirací, které se dají najít online. Pokud nechcete za rekonstrukci utratit příliš mnoho, je dobré zrealizovat původní návrh, ale ozvláštnit jej doplňujícími prvky. Možná máte v koupelně nějaké zákoutí, se kterým si prostě nevíte rady. Místo abyste za odstranění tohoto architektonického prvku v koupelně utratili spoustu peněz, můžete třeba uplatnit svoji tvořivost a vymyslet způsob, jak krásu tohoto zákoutí podtrhnout.

Malá koupelna.

Oblá zrcadlová skříňka

Jestli máte malou čtvercovou koupelnu, měli byste místo čtvercové zrcadlové skříňky zvolit oblou. Ostré hrany čtverce působí dojmem zaplněného prostoru. Kontrast dvou různých tvarů – čtverců a kruhů – navíc vaši koupelnu zatraktivní.

Oblá zrcadlová skříňka.

Zrcadla na stěně

Každý dobrý návrhář interiérů umí pracovat s kouzlem zrcadel. Zrcadla jsou skvělá pro malé prostory, protože ty díky nim vypadají větší. Skvělým tipem pro optické zvětšení koupelny je větší plocha zrcadel – mohou klidně zabírat celou stěnu za zrcadlovou skříňkou. Tento nápad je nejen efektní, ale zároveň velice praktický, zejména pro páry, které ráno bojují o místo před zrcadlem. Pokud si nemůžete pořídit zrcadlo na celou stěnu a musíte zvolit menší, sáhněte po zrcadlech oválného tvaru. Ta vyvolávají dojem vyšších stropů a zároveň jsou dnes velmi v módě.

Zrcadla na stěně.

Připevnění kohoutku

Místo toho, aby velký kohoutek a umyvadlo zabíraly všechen prostor v koupelně, můžete si pořídit kohoutek a umyvadlo upevněné na zdi. Tím si uvolníte spoustu místa, a můžete dokonce využít prostor pod umyvadlem k namontování dalších poliček s úložným prostorem. Na trhu je několik různých tvarů umyvadel, které se hodí do koupelen všech velikostí.

Kohoutek na stěně.

Využijte dveře

Každé místo v koupelně je potřeba chytře využít, a proto by byla velká chyba považovat dveře za nadbytečný prostor. Nad dveře můžete připevnit poličky, kam lze uložit vše, na co byste jinak neměli místo. Jako praktické řešení se také může ukázat věšení ručníku na dveře, místo na stěnu.

Sklenice pro každodenní nezbytnosti

Možná jste si pořídili nové kosmetické nebo pleťové přípravky, které každý den používáte, ale nemáte na ně v koupelně místo. V takovém případě si zkuste všechny tyto přípravky uložit do sklenic. Tyto lehké ozdobné prvky lze umístit buď vedle umyvadla, nebo na jakoukoli polici, kterou se chystáte do koupelny namontovat. Hlavně ale sklenice pomohou zpřehlednit malý prostor, takže bude působit uklizeněji.

Stropní osvětlení

Jestliže se chcete v koupelně líčit, může vás odradit nedostatek osvětlení v této malé místnosti. Vyplatí se investovat do dobrého stropního svítidla. Na trhu je dostupných několik typů stropních svítidel, která vám umožní regulovat osvětlení podle nálady. Díky tomu si můžete při nanášení make-upu dopřát silnější světlo a při koupeli zase uklidňující žluté osvětlení.

Osvětlení v koupelně.

Skleněná zástěna vs. závěs

I když skleněná zástěna zvětšuje prostor, někdy je k jejímu otevírání a zavírání potřeba hodně místa. Lepším řešením by tedy mohlo být pořídit si hezký závěs nebo posuvnou skleněnou zástěnu. Aby ale zástěna zůstala čistá a zachovala si lesklý vzhled, je třeba ji pravidelně čistit pomocí čisticích produktů.

Správná barva

Barva, kterou do malé místnosti zvolíte, má velký vliv na to, jak velká bude vypadat. Jestliže máte malou koupelnu, zvolte raději světlé nebo neutrální barevné ladění. Nejenže vaši koupelnu opticky zvětší, ale také prosvětlí malý temný prostor. Na stěnu si také můžete zvolit velké vzory, například silné pruhy ve světlých barvách vaši koupelnu opticky zvětší. To ale určitě neznamená, že ve vaší koupelně nesmí být nic barevného. Pomocí ozdobných prvků nebo nezbytného vybavení, jako jsou ručníky nebo rámy zrcadel, můžete tu a tam přidat trochu barvy.

Barevná koupelna.

Výběr správných obkladů

Když vybíráte obklady do koupelny, je dobré zvolit stejné na stěny i na podlahu. Stejné mohou být i na boku vany a na stěně za ní. Obě tyto metody vaši koupelnu sjednotí, takže bude působit jako jednolitý kus mramoru, a tedy i větší.

Přenosné prvky

Možná nemáte dostatek prostoru na to, abyste všechno potřebné namontovali na zeď nebo uložili na poličky. Doma nebo na trhu jistěte najdete mnoho přenosných prvků, které lze v koupelně využít. Třeba se ukáže jako ideální stolek s otevřenou základnou nebo s kolečky. Malé koupelny mohou na začátku působit stísněně a přeplněně, ale dobré nápady a ozdoby je mohou zdokonalit.