Bref

Ať je vaše koupelna bezpečná pro děti

Kdo máte doma děti, víte, jak těžké je zbavit domácnost veškerých rizik a zajistit bezpečí. Stejná pravidla jako pro každou jinou místnost v domě platí i pro koupelnu. Od povalující se horké kulmy, která by neměla být v dosahu nejmenších, po čerstvě natřené stěny koupelny, které nechcete hned nechat poničit nastříkanou zubní pastou – koupelnu je jednoduše třeba zajistit pro bezpečí dětí. Musí to být bezpečné místo, kde dětem nehrozí žádné nebezpečí. Jestliže ale navrhujete koupelnu speciálně pro děti, nezapomeňte na to, že to musí být prostor, který je bude motivovat každé ráno vstávat nebo se před spaním osprchovat.

Správná výška skříňky a toalety

Ačkoli je koupelna jednou z nejmenších místností v domě, je to místo, kde děti nejvíce zlobí. Řada rodin s dětmi pocítí potřebu pořídit pro své nejmenší dětská umyvadla a toalety. Někomu může takové zařízení připadat roztomilé, ale mnoho lidí nechce příliš utrácet za něco, z čeho děti za čas vyrostou, nebo třeba jen nechce do stávající koupelny instalovat další příslušenství. V takovém případě je vhodné nainstalovat umyvadlovou skříňku ve výšce pro dospělé uživatele a pro děti pořídit stoličku. Když ji nepoužíváte, strčíte ji do skříně, a když děti vyrostou, můžete ji dát někomu jinému.

Stejný nápad se hodí i na toalety. I když najdete spoustu typů toalet pro malé děti a zdá se, že by se na nich děti mohly dobře naučit chodit na záchod, z dlouhodobého hlediska nebudou až tak praktické. Lepší bude zvolit standardní velikost toalety – vyšší toalety také nemusí být praktické. Aby na ně děti dosáhly, můžete použít stejné stoličky jako k umyvadlu. Děti mají navíc tendenci dělat nepořádek, takže prostor kolem toalety musí být vždy čistý a uklizený.

Dodatečný úložný prostor

Nejlepším způsobem, jak přesvědčit děti ke koupání, je dát jim do vany na hraní spoustu hraček. I když už máte tu nejlepší metodu, jak děti připravit na spaní, přijde ještě úklid po koupání, což může být pro mnohé z nás noční můrou. Velice praktické je mít v koupelně dobré odkládací prostory na hračky do vany. Pořiďte si dekorativní koš, který se hodí k celkovému stylu koupelny, nebo dětem vyčleňte šuplík ve skříňce. Chcete-li dětem vštípit smysl pro zodpovědnost, naučte je, aby si hračky před každou koupelí vytáhly a poté je vrátily na místo. Dítě musí vědět, že po koupeli je potřeba hračky uklidit.

Barva a příslušenství

Pokud navrhujete dětskou koupelnu, je důležité věnovat více pozornosti volbě barev a příslušenství, které v ní chcete mít. Místo přírodních tónů zvolte třeba veselejší barvu. Koupání pak bude pro vaše dítě zábavnější. Přidat můžete i dětské příslušenství, jako třeba sprchový závěs s Batmanem nebo ručník s Mimoňi. Fantazii ale popusťte uzdu jen při výběru barev a příslušenství, ne při volbě pevných součástí, které jsou většinou v koupelně nastálo. Znovu vymalovat není zase tak nákladné, kdežto instalovat nové vybavení se může prodražit. Investujte tedy raději do kvalitního zařízení, které déle vydrží i poté, co vaše dítě vyroste.

Nízké háčky

Největšími výzvami pro děti, které sdílí koupelnu s dospělými, jsou výška a velikost. Jak už jsme ale zmínili, může být nepraktické pořizovat speciálně pro děti drahé vybavení, jako jsou umyvadla nebo toalety. Můžete místo toho přidat jiné drobnosti, aby se děti v koupelně cítily dobře. Věšáky nebo háčky na ručníky namontujte níže, aby si děti mohly pověsit oblečení. Můžete k tomu využít volný prostor v koupelně, třeba pod umyvadlem nebo na dveřích. Tento konkrétní prostor můžete i vyhradit jen dětem, aby měly své hračky do vany a ručníky na jednom místě.

Chce to umění

Možná nemáte chuť zcela proměnit koupelnu v dětské hřiště, ale pořád z ní chcete udělat prostor přívětivý k dětem. Zkuste třeba použít barevné obrázky s drobnými připomínkami jako „vyčisti si zuby“, „umyj si ruce“ nebo jen „dobré ráno“. Nejenže celou koupelnu prozáří, ale zároveň dětem dají hodnotnou lekci.

Bezpečnostní opatření

Chcete-li mít jistotu, že je vaše koupelna pro děti bezpečná, musíte sami dodržovat veškerá potřebná bezpečnostní opatření. Zde je několik věcí, na které nesmíte zapomenout:

  • Vypojujte elektrospotřebiče, jako jsou kulmy, a nebezpečné věci jako žiletky ukládejte mimo dosah dětí.
  • Kontrolujte teplotu vody a ideálně do koupelny nainstalujte zařízení proti opaření.
  • Zamykejte skříňky, aby se děti nedostaly k lékům nebo make-upu.
  • Do vany pořiďte protiskluzové nálepky, aby děti během koupání neuklouzly.
  • Vyhněte se ozdobným předmětům ze skla nebo jiných rozbitných materiálů.
  • Nenechávejte děti samotné ve vaně, zvlášť když teče voda.

Děti rády dělají během koupání nepořádek a hrají si. Aby je koupání bavilo ještě víc, vyzkoušejte zmíněné tipy a triky, jimiž proměníte koupelnu v místo, kam děti rády chodí.