Bref

15 věcí, které jste nevěděli o obyčejné toaletě…

Nejdražší, nejděsivější, nejhýčkanější a umělecky ceněné toalety…

Návštěvu toalety musíme podstupovat všichni, ale to neznamená, že máme na toaletě všichni stejné návyky a zážitky. Přečtěte si našich 15 střípků o toaletách z celého světa…

1. Celý můj život v záchodové míse

Odhaduje se, že přes 7 milionů Američanů přišlo na toaletě o telefon. To znamená spoustu ztraceného času, kontaktů i dat. Někdo se ale musí vyrovnávat i s horšími důsledky. Říká se, že obzvláště velkou ztrátu utrpěl Kanye West, když mu v roce 2016 jeho dcera spláchla do toalety iPhone. Ukládal si tam totiž své nejnovější rapové skladby!

Telefon v toaletě.

2. Vždy se přesvědčte, že jste sami

Je známo, že australské toalety obývá různá havěť a Australany, kteří se nepodívají na sedátko, může čekat ošklivé překvapení. Pokud se bojíte pavouků, asi tuto informaci raději přeskočte. Obzvláště známým pachatelem je snovačka Hasseltova, a i když útočí jen zřídka, stane se, že její útok končí pro oběť  smrtí.

Snovačka Hasseltova.

3. Umění pro umění?

Cenu za nejumělečtější toaletu by určitě získal Marcel Duchamp, který v roce 1917 šokoval umělecký svět, když na uměleckou výstavu přinesl pisoár – na podstavci! Jeho dílo „Fontána“ je v dějinách umění stále považováno za klíčový okamžik…

4. Víc než za pár korun…

Nejdražší toaleta na světě je prý Hang Fung Gold za 5 milionů dolarů. Tato zlatá toaleta se nachází v předváděcí koupelně s názvem „Zlatá síň“ v Hongkongu a je přístupná návštěvníkům – ovšem jen k prohlídce!

Toaleta Hang Fung Gold.

5. Spalte to

V některých částech světa udělají lidé pro trochu teplého vzduchu cokoli. V extrémně studeném podnebí častěji než na tekoucí vodu narazíte na oheň. Proto se na nejstudenějších místech planety používají spalovací toalety. Promění odpad v neškodný popel bez zápachu!

6. Trůní lordi v dnešní době?

Sněmovnu lordů v Parlamentu Spojeného království mnozí považují za trochu staromódní. Tato komora hodnostářů zasedá už mnoho století a pojí se k ní mnoho rituálů. Jedním z nejoblíbenějších křesel v budově je fungující toaleta ze 70. let 19. století. Je to vzácný exemplář toalety Braemar. Tato značka toalet byla ve své době tak exkluzivní, že její název byl v tehdejším slangu synonymem něčeho „nóbl“.

Westminsterský palác.

7. Stát na WC sedátku nepomůže, bakterie umí skákat až dva metry!

Je dokázáno, že splachující toaleta dokáže rozprášit bakterie až dva metry daleko! Pánové, teď máte důvod sklápět WC sedátko.

8. Tři roky mého života odtekly do kanálu!

Průměrný člověk prý stráví na toaletě tři roky svého života!

9. Světový den toalet!

Ano, takový den vážně existuje. A má to možná vážnější důvod, než si myslíte. Světový den toalet připadá na 19. listopadu a jeho cílem je zajistit lepší hygienu miliardám lidí, kteří nemají toaletu. (Toaletu nemá celých 40 % světové populace.)

Světový den toalet.

10. Šílenství

Snímek „Psycho“ byl prvním filmem, ve kterém se objevila splachující toaleta. To bylo pro některé puritánské diváky příliš, a tak psali stížnosti, že ukazovat splachující toaletu je nemravné!

11. Ne ne, vzal jsi to za špatný konec

Římané neměli toaletní papír, a tak používali nasáklou houbu na tyči! Právě proto se říká „vzít něco za špatný konec“ – což znamená, že na něco jdeme nesprávně.

12. Slavné písně o toaletách

O toaletách se napsalo mnoho písní, z nichž asi nejslavnější je „Flushed From the Bathroom of Your Heart“ od Johnnyho Cashe.

Mrzutý Johnny Cash.

13. Zachováno pro příští generace

Jižní Korea se pyšní celým zábavním parkem a muzeem věnovaným toaletě! Samotná budova, ve které se tato sbírka kuriozit nachází, je navíc ve tvaru toalety! To si určitě přidejte na seznam věcí, které musíte vidět...

14. Důkladně prozkoumáno

Německé toalety se proslavily tím, že mají plošku ke zkoumání. Tzv. „kontinentální šelf“ umožňuje uživateli dobře si prohlédnout svůj výtvor, ještě než jej spláchne…

15. Novinka v Japonsku

Toalety jsou v Japonsku horkou novinkou. Japonci byli celá století národem, který používal díru v zemi, ale během americké okupace si velmi oblíbili a následně přivlastnili západní toaletu. Japonské toalety a zejména slavná značka Toto dnes patří k nejvyspělejším na světě. Mají ohřívače pozadí, čističe a dokonce podkreslující hudbu!

Japonská toaleta.

Víte…
Která toaleta na světě je nejdražší?
Která píseň o toaletách je nejslavnější?
Jaký nejcennější předmět byl utopen v toaletě?