Bref

5 rostlin, které zlepší kvalitu vzduchu na vaší toaletě

Květiny a bylinky jsou skvělým doplňkem vzhledu jakékoli toalety, ale věděli jste, že si můžete pořídit rostliny, díky kterým bude vaše toaleta vonět i vypadat svěže? Některé rostliny nejenže dobře vypadají a voní, ale také aktivně pomáhají odstraňovat toxiny ze vzduchu! Působí jako osvěžovač vzduchu, který není třeba měnit!

Rostliny osvěžující vzduch jsou ideální do domácnosti, která je stále v jednom kole. Vyžadují jen málo péče a zajistí voňavější, zdravější toaletu. Abychom vám pomohli vytěžit z rostlinné říše co nejvíce, sepsali jsme seznam pěti nejlepších rostlin, které osvěží vzduch na vaší toaletě.

1. Bambus

Bambus je přeborníkem v osvěžování vzduchu v místnosti. Velmi účinně ze vzduchu odstraňuje klasickou domácí znečišťující látku – formaldehyd. Patří také mezi hrstku pokojových rostlin osvěžujících vzduch, které jsou bezpečná pro děti i domácí mazlíčky (po pozření není jedovatý). Bambusové výhonky také doma skvěle vypadají a skvěle doplňují stylovou koupelnu. Pokud je necháte, dokážou vyrůst do velké výšky a ve vašem interiéru vytvořit tropickou atmosféru. Nepotřebují příliš zalévat, ale vyžadují sluneční svit.

Bambus.

 2. Lopatkovec

Lopatkovec patří mezi nejoblíbenější rostliny do domácnosti. Vypadá elegantně a nevyžaduje náročnou péči, nepotřebuje totiž ani mnoho světla, ani zalévání. Málokdo to ví, ale lopatkovec není jen pěkná pokojová rostlina. Lopatkovce také pomáhají osvěžit vzduch v domácnosti a absorbují některé toxiny a nečistoty, které se šíří z chemikálií a čističů. V této funkci dokonce patří mezi vůbec nejúčinnější pokojové rostliny. To vše z nich dělá jedny z nejlepších rostlin pro koupelnu a toaletu. Ale pozor, při pozření mohou způsobit nevolnost.

Lopatkovec.

3. Chryzantémy

Chryzantémy jsou další skvělou volbou pro domácnost. I ony účinně čistí vzduch a skvěle vypadají. Od lopatkovce se liší tím, že jsou mnohem barevnější. Jejich růžové a žluté květy mají v koupelně mnohem výraznější dekorativní funkci, protože značně rozjasňují prostor. Mezi pokojovými rostlinami, které osvěžují vzduch,  najdeme mnoho houževnatých rostlin bez barevných květů, chryzantémy proto patří vůbec k nejhezčím. Na druhou stranu vyžadují více pozornosti, pravidelné zalévání a mnohem více slunečního svitu. Mějte také na paměti, že je nesmějí pozřít domácí mazlíčci ani děti.

Chryzantémy.

4. Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk, kterému se také říká hadí rostlina, je velmi působivá pokojová rostlina, která roste do výšky a dokáže výborně nasávat nečistoty ze vzduchu v domě. Mezi toxiny, které ze vzduchu absorbuje, patří například formaldehyd, oxidy dusíku, benzen a trichlorethylen – všech těchto sloučenin se vyplatí vdechovat co nejméně. Tato rostlina podobná kaktusu nepotřebuje moc vody, právě naopak – často je náročnější udržet ji v koupelně dostatečně v suchu. Má ráda sluneční svit, ale obejde se i bez něj. A opět ji raději nejezte!

Tchýnin jazyk.

5. Břečťan popínavý

Břečťan popínavý možná znáte spíše jako venkovní rostlinu. Často zdobí zdi starých zahrad nebo štíty starých domů. Může vypadat krásně, ale zahradníkům občas dělá těžkou hlavu, protože roste velmi rychle a přerůstá okolní rostliny. Možná nevíte, že břečťan lze pěstovat i uvnitř, kde je méně pravděpodobné, že se vymkne kontrole. Je to velmi účinný čistič vzduchu. Břečťan popínavý, stejně jako ostatní zmíněné rostliny, absorbuje některé toxiny, které do vzduchu v domě vypouštějí průmyslově vyráběné produkty. Břečťan popínavý má ale i jinou skvělou vlastnost, a tou je boj s plísněmi. Ze vzduchu absorbuje molekuly plísně, které se šíří po domě a při vdechnutí mohou být nebezpečné našemu zdraví. Takže jestli vám koupelna plesniví, břečťan by mohl být skvělým řešením. S břečťanem se však také pojí dnes již známé zdravotní riziko. Je to celkem jedovatá rostlina a nesmí se jíst. Po pozření listů nebo bobulí by mohlo dojít k nevolnosti a v horších případech k vážným zdravotním příznakům. Proto je u břečťanu třeba zdůraznit, že není vhodný do domácností se zvířaty nebo malými dětmi.

Břečťan popínavý.

Síla květin! Zjistěte, jak mohou pokojové rostliny pomoci udržet vzduch ve vaší koupelně svěží a bez škodlivin.