Bref

Jak čistit toaletu

Nemáte čas ani chuť čistit toaletu každý týden? Chcete vědět, jak ji udržet čistou s minimem úsilí? Chcete vědět, že ji čistíte správně a správnými pomůckami?

V tom případě je tento rychlý návod, jak nejlépe čistit toaletu, určen právě pro vás.

Jak často mám čistit toaletu?

Čištění toalety pro nás může představovat nepříjemný úkol, kterého se bojíme nebo kvůli kterému se s ostatními dohadujeme. S jednoduchými, pravidelnými postupy a správnými pomůckami je ale čištění toalety hračka. Obecné pravidlo zní, že základní čištění by mělo probíhat minimálně jednou týdně. Nad čištěním toalety je nejlepší příliš nepřemýšlet a jednoduše je začlenit do vašeho týdenního úklidového plánu.

Čistěte ji jednou týdně a vaše toaleta už nikdy nebude tak špinavá a zapáchající, že se k čištění nedokážete přinutit! Když necháte skvrny na toaletě déle, pravděpodobně zaschnou a začnou zapáchat. Každé dva měsíce byste navíc měli provést důkladné čištění. To by mělo zahrnovat vydrhnutí celé mísy zvenčí a také nádržky.

Proč udržovat toaletu čistou?

Hygiena a vzhled jsou sice podstatné důvody, ale největší motivací je asi zápach. Když se toalety pravidelně nečistí, začnou zapáchat. To platí obzvláště o WC sedátku. Sedátka jsou často nejšpinavější částí našich toalet. Jsou vyrobena z materiálů, ve kterých se snáze zabydlí bakterie, a v pantech a pohyblivých částech se snadno schovají usazeniny, které při nepravidelném čištění začnou zapáchat. Proto dbejte na pravidelné čištění všech částí WC sedátka: utřete skvrny a vydrhněte panty malým kartáčkem, aby se nezanesly.

Téměř všechny záchodové mísy jsou vyrobeny z porcelánu, což je pro hygienu skvělý materiál. Jeho neporézní, nepřilnavý glazovaný povrch vydrží i hrubší zacházení (odolává všemu kromě hlubokých škrábanců do glazury). Takže, i když se to nezdá, tato část nepotřebuje tolik péče. Stačí prostě pomocí závěsných WC čističů zamezit tvorbě skvrn a pravidelně mísu podrobovat zběžnému čištění.

Čištění toalety.

Jaké pomůcky potřebuji k čištění toalety?

Kartáč: Nutností je samozřejmě WC kartáč. Pokud máte možnost koupit kartáč s nástavcem pro čištění pod okrajem toalety, vyplatí se to. Bez tohoto vylepšení se některé usazeniny s bakteriemi pravděpodobně nikdy nevyčistí.

Hadřík nebo houbička: Nutný je také hadřík nebo houbička, abyste mohli vyčistit i horní stranu mísy a sedátka. Tyto části je třeba čistit naprosto odděleně od vnitřní strany mísy a jinými pomůckami a čističem na sedátko (většinou čisticí krém).

Malý kartáč: Kromě velké WC štětky se doporučuje i menší kartáč k čištění horní strany toalety a obzvláště pantů a částí, které nejsou snadno dostupné. Pokud neseženete speciální kartáč, velmi dobře poslouží i zubní kartáček. Pokud máte dva staré zubní kartáčky, můžete použít jeden k čištění okraje mísy a jeden k čištění sedátka.

Škrabka nebo pemza: Něco navíc pro opravdové profesionály. Lze využít k oškrábání velmi tvrdých skvrn, obzvláště pod okrajem záchodové mísy. Nepoužívejte nic příliš drsného.

Pomůcky k čištění toalety.

Jaké jsou výhody a nevýhody různých typů WC čističů?

Domácí WC čističe: Doma vyrobené čističe mohou být účinné a levné, ale jsou vhodné jen pro toho, kdo má spoustu času a trpělivosti, aby přišel na správný poměr a množství.

Pěnící WC čističe: Pěnicí WC čističe jsou účinné, ale k jejich použití je potřeba čas a hodí se opravdu jen na důkladné čištění, ne pro každodenní použití.

Tekuté WC čističe a gely: Skvělé na každodenní a pravidelné použití. Pokud seženete dobrý WC čistič a budete jej používat pravidelně, mělo by to stačit. Pro každodenní používání doporučujeme vůně Bref, díky kterým bude vaše toaleta lesklá, čistá a bez vodního kamene, a navíc bude příjemně vonět.

Bref Total Hygiene Shine Lemon.

Jak mám čistit toaletu?

Stejně jako u jiných domácích prací se doporučuje systém odshora dolů: začněte čištěním sedátka a pokračujte směrem dolů. Nejenže tím odstraníte uvolněnou špínu, ale zároveň jde o postup od nejpotřebnějších částí toalety k méně potřebným. Sedátko je místem, kde se často hromadí bakterie a pachy. Zejména to platí o páchnoucích skvrnách od moči, které se v nižších částech mísy nezachycují. Dalším důležitým úkolem je čištění pod okrajem mísy, tedy v místě, kde se často zachycuje špína a nečistoty, protože se k němu při splachování nedostane většina vody, která udržuje v čistotě zbytek mísy. Nastříkejte kolem okraje tekutý čistič a důkladně jej vydrhněte WC kartáčem. Při čištění přicházejí poslední na řadu dno mísy a sifon. Jednoduše do mísy nastříkejte tekutý čistič a vydrhněte všechny části, kam štětka dosáhne.

Nakonec nezapomeňte na skrytá místa toalety, včetně okolí zadní části a pod nádržkou. Dbejte na to, abyste jednou za čas vyčistili veškeré trubky a úchyty. Nejvíce nečistot se někdy usazuje právě na částech, které nejdou vidět, a proto se na ně zapomíná.

Potřebujete pár tipů, jak čistit toaletu? V našem obsáhlém návodu najdete mnoho odpovědí. Když se naučíte správný postup, zkrátíte si čas nutný k úklidu!