Bref

Krásné toalety, jejich minulost a budoucnost.

Zatímco podoba toalety, jak ji známe dnes, je poměrně nedávný vynález, tak její kořeny sahají až k počátkům celé naší civilizace. Technologie se v průběhu let v mnohém změnila, ale lidské odhodlání vytvořit z toalety klidné a estetické místo, zůstalo stejné.

Druhy, typy a tvary toalet z minulých století jsou zajímavou inspirací pro vzhled dnešních toalet. Pojďte s námi prozkoumat oblast, kterou jste zřejmě ještě nikdy neprobádali.

Hic manebimus optime!

Každodenní potřeba byla velmi důležitou součástí starobylé a občanské kultury. Zejména Římané dbali na to, aby do svých veřejných lázních a toalet vkládali zvláštní péči a design. Byla to místa společenská, kde spolu občané mluvili o politice, podnikání nebo vytvářeli obchodní vztahy. V dnešní době je tato myšlenka poněkud směšná, Římany ale v tomto ohledu můžeme obdivovat i pro jejich smysl pro design, obzvláště pro jejich krásné mozaiky a další  vizuální vylepšení samotných toalet.

Rysy mozaiky.

Toaletní nádoba k posteli

Se zánikem Římské říše upadala i myšlenka příjemně strávených chvílích na toaletě. Namísto honosných mozaikových toalet se začala objevovat poměrně zanedbaná řešení a prosté typy toalet, jako například pouhé díry v zemi. Další možností byla nádoba uskladněná pod postelí , která byla po potřebě jednoduše vylita z okna domu na ulici. Na tomto typu toalety bylo hezké pouze samotné zdobení odpadních nádob. Některé nádoby byly opravdu bohatě zdobeny a lišily se dle velikostí. V moderních koupelnách by dnes už našly využití pouze jako nouzové řešení v případě nefunkčnosti klasické toalety.

Běžné čištění.

Viktoriánské toalety- Když Británie vládla vodám

Ach, jak Viktoriáni milovali toalety! Pro Brity byly toalety symbolem průmyslové síly a pokroku. Londýn byl v oblasti veřejné hygieny nejpokrokovější nejen díky unikátnímu kanalizačnímu systému, ale také díky prvním veřejným toaletám na světě. Důraz na hygienu se odrazil i ve výrobě a výzdobě toalet. Každý dům obývaný vyšší vrstvou disponoval bohatě zdobenými a okrasnými zařízeními pro vykonávání každodenní potřeby. Pro toalety byla průmyslová revoluce zlatým věkem. Díky těmto okolnostem se tedy znovu začal klást důraz na sociální zařízení, tedy i na koupelnový nábytek. I přes značně velké náklady byly toalety vyráběny stále ve větším množství a zároveň byly okrasně zdobeny. Tím byl vytvořen zcela autentický styl interiéru sociálních částí bytů a domů.

Viktoriánský pisoár.

Secese

Další vývoj v oblasti designu toalet se uskutečnil i na starém kontinentu. Zejména Paříž byla středobodem secesního stylu, který se velkolepě zapsal nejen do architektury budov, ale i do oblasti stylu toalet. Důkazem může být toaleta určená výhradně pro ženy, známá jako La Madeleine. Opodál nezůstali ani muži, kteří měli ozdobné pisoáry rozmístěné po celé Paříži. V moderní době se již na květinovou výzdobu neklade příliš velký důraz, to platí obzvlášť pro výrobu zdobených toalet. Dnes tedy už není možné sehnat toaletu ve stylu „Art Nouveau“, proto si některé domácnosti toalety polepují tapetou s květinovým vzorem, aby měli ve své koupelně také kousek secese. Je ale potřeba být dostatečně manuálně zručný.

Secesní toaleta.

Moderní doba: Důstojná toaleta pro všechny

Důstojné bydlení bylo poválečným symbolem celé Evropy a  znamenalo mimo jiné také kvalitní toaletu v každé domácnosti! Masová výroby zapříčinila, že se podoba toalety ustálila. Zdobnost a hravost šla do ústraní a na trhu se objevovaly jen stále více se podobající typy a tvary toalet. Designéři a návrháři tuto skutečnost kompenzovali použitím různých barev, jako například různými odstíny béžové, zelené nebo oranžové. V současné době se barevnost z moderních toalet vytrácí a dominuje čistě bílá barva. Pro zákazníky, kteří preferují spíše retro styl jsou však stále nabízené hravé a barevné toalety.

Moderní toaleta.

Chytrá toaleta

Kam bude směřovat další vývoj v oblasti toalet? Trendem jsou toalety ovládané moderními technologiemi. Již delší dobu je světovou jedničkou v technologiích Japonsko se všemi druhy moderních přístrojů. Tyto moderní technologie jsou do toalet také postupně zapracovávány. S vzestupem internetu si můžeme v nabídce WC produktů povšimnout, že toalety disponují HI-TECH funkcemi, jako je například horký vzduch vycházející z mísy pro větší komfort. Chytré toalety v budoucnosti nejen zpříjemní každodenní potřebu, ale dokonce zvýší hygienu a budou analyzovat zdravotní stav uživatele toalety. Některé moderní toalety nabízejí technologii „hands-free“. Tato technologie umožňuje hlasovou aktivaci, automatické zvedání a sklápění, automatické splachování a automatický bidet zabudovaný přímo v míse.

Technologie budoucnosti směřuje k šetření nákladů na zdravotní péči v řádech miliard dolarů právě díky chytré toaletě. Pravidelné testování stolice a moči je již dnes pro řadu rodin rutinou. Nemoci, jako například cukrovka, mohou být diagnostikovány ze vzorků a mohou být odeslány do domácího počítače nebo dokonce přímo poskytovateli zdravotní péče k analýze. Za nemalý obnos můžete mít podobné technologie i u vás doma. Být majitelem moderních technologií je otázkou prestiže a můžete si být jisti, že návštěvy vám budou vaší HI-TECH toaletu závidět.

Získejte pomoc!

Vše, co jste kdy chtěli vědět o toaletách, jejich minulosti, současnosti a budoucnosti. Objevte krásu starodávných stylů a technologií budoucnosti s naším kompletním  průvodcem  historií toalet.