Bref

Najděte si svůj styl koupelny

Každý, kdo staví vlastní dům nebo plánuje rekonstrukci, si musí najít vlastní styl. Je to jedna z nejdůležitějších a nejpoužívanějších místností v domě. Není to jen místnost, kde provádíme ranní očistné rituály, ale zároveň i místo, kde kvůli čím dál rychlejšímu životnímu tempu trávíme svou „denní pětiminutovku“, kde odpočíváme, čteme si a užíváme si čas o samotě. Proto se zde potřebujeme cítit pohodlně. Když máte hezkou koupelnu, která vyhovuje vašemu stylu, budete se po dlouhém dni v práci vždy těšit na relaxační koupel a možná budete mít i větší motivaci každý den provádět očistu pleti.

Různé styly koupelen

Najít vlastní styl koupelny vám může pomoci i pár online kvízů nebo podrobných návodů. Ať už dáváte přednost stylu minimalistickému, barevnému, modernímu, tradičnímu, nebo spíše ozdobnému, určitě se vám budou některé koupelny líbit více než jiné. Mnoho z vás možná ani nebude postupovat podle určitého stylu nebo designu a zvolí spíše směsici různých stylů nebo si koupelnu doladí podle vlastního vkusu. Pokud máte k dispozici dostatečně velký prostor, můžete udělat každý kout jiný a nechat je žít vlastním životem. V každém případě vám zde představíme několik běžných a známých stylů koupelen.

Tradiční styl

Pokud kladete všude v domě důraz na tradiční styl, bylo by nejlepší zvolit jej i do koupelny. Koupelna v tradičním stylu se vyznačuje formální nebo klasickou architekturou. Uplatnění zde najde přírodní kámen a úchytky a výklenky se starobylým vzhledem. I tak ale máte spoustu možností, jaké materiály vybrat. Na vodorovné povrchy se skvěle hodí mramor nebo žula, které výborně doplní tmavé dřevo na skříňkách. Dbejte také na to, aby se zvoleným stylem ladily i ozdobné prvky, které v koupelně použijete. Snažte se hledat vázy a hrnečky klasických tvarů, do kterých můžete dát zelené listy nebo květiny. Velký význam má také barva, jakou zvolíte na stěny. Můžete si vybrat barvu výraznou, třeba smaragdově zelenou, nebo nějakou méně nápadnou. Zvolíte-li raději tapety, vyberte klasický vzor a stylově s ním slaďte i sprchové závěsy a textil.

Tradiční koupelna.

Moderní minimalismus

Moderní minimalistická koupelna znamená pro každého něco jiného. Někdo jde do krajnosti, protože se mu líbí moderní koupelna se skleněnými stěnami a umyvadly, zatímco jinému stačí k dosažení elegantního a stylového vzhledu použít lesklé materiály. Ať už si zvolíte jakýkoli styl, obecná představa o moderním minimalistickém stylu sází na čistý vzhled bez zbytečností. To znamená více skla a jednobarevných vodorovných ploch. Ani skříňky by ale neměly mít spoustu detailů jako v případě tradiční koupelny. Do moderní koupelny hledejte jednoduché, ekologické dřevo jako např. korek nebo bambus, a umyvadlo zvolte třeba nerezové.

Chcete-li docílit čistého, organizovaného vzhledu, který je ztělesněním moderní koupelny, zkuste svůj make-up a toaletní potřeby skrýt do skříňky za zrcadlem. Většina lidí v koupelně upřednostňuje bílou paletu, ale lze zvolit i jiné neutrální barvy. Nezapomeňte ale prázdné zdi tu a tam doplnit trochou barev ve formě ozdobných prvků. Pokud chcete jednoduchost moderní koupelny ozvláštnit trochou svěží zeleně, zkuste přidat pár rostlin.

Moderní bílá koupelna.

Výjimečná a jedinečná

Pokud máte rádi hodně barev, odvážný design, nákupy na bleším trhu a při návrhu interiéru se občas rozjedete, bude vám pravděpodobně nejvíce sedět eklektický styl koupelny. Můžete smíchat nejrůznější styly, pohrát si s barvami a materiály a uplatnit své kreativní myšlení. Pokud se chystáte zvolit tento styl koupelny, můžete se vydat dvěma cestami.

První spočívá ve vytvoření jednotného vzhledu, což ale neznamená jen nudně bílé stěny. Použijte odvážné vzory, například geometrické tvary nebo pruhy, čímž dosáhnete výrazného vzhledu. Místnost pak sjednotíte třeba opakováním tvarů a barev.

Druhou možností je smíchat několik různých stylů dohromady: třeba tradiční vodorovný povrch s elegantním umyvadlem. V tomto případě jsou velmi důležité ozdobné prvky a příslušenství. K ukládání věcí používejte sklenice, osobité košíky nebo tácky na šperky. Zvolte také vhodný sprchový závěs. Nemusí se hodit ke všemu ostatnímu v koupelně, ale musí doplňovat celkový design, který máte vymyšlený.

Zeleno-modrá koupelna.

Vlastní volba

Rekonstrukce koupelny je vždy velká zábava, může se s ní pojit ale i stres, když musíte učinit všechna důležitá rozhodnutí najednou. Možná se nemůžete rozhodnout ohledně materiálu, který sprchový závěs se hodí k barvě stěn nebo jak v koupelně vytvořit úložné prostory, aniž byste narušili celkový styl. Navíc je někdy potřeba v domě navrhnout více koupelen než jen jednu. V takovém případě bude možná potřeba zvážit, k jakému účelu se bude každá využívat – vaše osobní koupelna se jistě bude lišit od koupelny pro hosty. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli styl, koupelna by měla odrážet vaši osobnost a vy byste v ní měli být spokojení, protože na tom jediném nakonec záleží. Takže zjistěte, co se vám nejvíce líbí, udělejte si průzkum a začněte tvořit.