Bref

Proč toaleta nesplachuje?

Možná se tím úplně nechlubíme, ale většina z nás tráví notnou dávku času v koupelně, a to většinou o samotě, ponořeni do více či méně klidných úvah. Proč z tohoto času, který máte zaručeně sami pro sebe, nevytěžit maximum tím, že svou koupelnu proměníte ve vykachlíkovaný chrám zenu… a toaletu v porcelánový trůn. S těmito sedmi tipy bude každá vaše chvíle v koupelně požitkem.

Krása splachování toalety je v jeho jednoduchosti. Není to komplikovaný mechanismus, a když něco nefunguje, jak má, můžete to pravděpodobně bez potíží spravit.

Jak funguje splachovací toaleta

Moderní splachovací toaleta má dvě hlavní části – nádržku a sifon. Sifon odděluje vaši koupelnu od zbytku toalety a brání pachům nebo plynům procházejícím kanalizací, ke které je připojena. Nádržka toalety obsahuje velké množství vody a velmi rychle ji vypouští přes sifon. Gravitační síla tohoto množství vody proudícího přes záchodovou mísu tlačí vše do sifonu a pryč do kanalizace a zanechává v trubce čerstvou vodu, která je nachystaná pro dalšího návštěvníka. Tajemství dobrého splachovacího mechanismu spočívá v rychlém vypuštění velkého množství vody do mísy. Cokoli, co tomuto proudu brání, bude mít pravděpodobně za následek nedostatečné splachování.

Splachování toalety.

Proč toaleta dobře nesplachuje? Nedostatečné splachování

Pokud toaleta při spláchnutí nevyprázdní mísu, je možné, že se vypouští nedostatečné množství vody nebo se voda vypouští příliš pomalu. V každém případě nejdříve zkontrolujte nádržku. Podívejte se na hladinu vody. Po skončení plnění toalety by měla být kousek pod přepadovou trubkou. Pokud je příliš nízko, lze to snadno napravit. Přítok vody do nádržky ovládá ventil propojený s plovákem. Bod, kde plovák zastaví přítok vody, je nastavitelný (většinou pomocí šroubu nebo knoflíku na ventilu). Proveďte příslušné nastavení, aby mohl plovák s ramenem vystoupat výše, než se vypne přítok. Pokud to nepomůže, možná je propíchnutý plovák nebo rozbitý ventil. V každém případě bude nutné příslušnou součást vyměnit, nejlépe rukou profesionála.

Nádržka toalety.

Proč toaleta nesplachuje správně? Žádné nebo nedostatečné splachování

Pokud vaše toaleta nesplachuje vůbec, pravděpodobně se něco pokazilo v základním splachovacím mechanismu uvnitř nádržky. Při zmačknutí tlačítko zatlačí na rameno s řetězem na konci. Tento řetěz je spojený s ventilem na dně nádržky, který se zvedne a vypustí vodu ven. Po vypuštění veškeré vody zapadne ventil zpět a tíha nové vody, která teče do nádržky při plnění, ventil zmáčkne a zavře. Pokud tento proces nefunguje, je tomu tak proto, že je některá z těchto základních součástí porouchaná nebo špatně nastavená. Pokud je tlačítko splachování volné nebo neklade příliš velký odpor, mohlo by potíže způsobovat právě ono. I když je tlačítko tak jednoduchá součást, někdy potřebuje trochu doladit, než začne fungovat, jak má.

Pokud porucha není v kontaktu mezi tlačítkem a splachovacím mechanismem, zkontrolujte řetěz. Řetěz uvnitř nádržky bude možná potřebovat upravit. Měl by být celkem volný, ale ne příliš. I tady by mělo jít o poměrně snadné nastavení, v závislosti na typu toalety. Nakonec bude možná potřeba vyměnit samotný ventil. Někdy se může stát, že se opotřebuje nebo rozbije, kvůli čemuž nádržka netěsní a mezi dvěma spláchnutími se správně nenaplní.

Uvnitř nádržky toalety.

Proč toaleta po spláchnutí protéká?

Protékající toaleta je spíše menší problém, ale i tak velmi nepříjemný a nešetrný. Ve velké většině případů je jeho příčinou příliš vysoká hladina vody v nádržce, takže voda neustále odtéká přepadovou trubkou. Většinou je to způsobeno vyšším tlakem vody v celém vodovodním systému v budově. Problém lze snadno vyřešit nastavením polohy ramena plováku na ventilu podle obrázku výše (viz nedostatečné splachování). Vzácněji může být problém způsoben netěsnícím ventilem. V takovém případě bude nutné ventil jednoduše vyměnit. Ventily nejsou drahé a jejich výměna je poměrně snadná. Zavřete přívod vody a spláchněte, aby se nádržka zcela vyprázdnila. Pak vyjměte starý, opotřebený ventil a vyměňte jej za nový. Pokud je to pro vás nepříjemná práce, nestyďte se zavolat si na to instalatéra.

Nedostatečné, žádné nebo nadměrné splachování? Žádnou paniku: oprava je často velmi snadná.

Splachování toalety