Bref

Proč má toaleta zapáchá?

Máte pocit, že vaše toaleta zapáchá, ale nevíte proč?

Toalety často vydávají nepříjemný zápach a někdy je opravdu těžké přijít na ten pravý důvod. Možná, že toaletu pravidelně čistíte, ale stejně se z ní pořád line zápach, kterého se nemůžete zbavit.

Zápach toalety má vždy konkrétní příčinu! Podíváme se zde na některé méně zjevné příčiny a také vám poradíme, jak se pachu navždy zbavit, aby vaše toaleta voněla každý den.

Co způsobuje zápach toalety?

Existují tři příčiny zápachu, který se line z vaší toalety, a na ty se v tomto článku podíváme. Všechny tři jsou běžnými příčinami záchodových pachů a zároveň místy, která bývají při čištění často přehlížena.

  1. Plíseň a usazeniny moči pod úchytkami
  2. Vodní řasy v nádržce toalety
  3. Plyn unikající z kanalizace

1. Jak se zbavit pachu moči

Kolem toalety se často vznáší pach moči, kterého si téměř nevšimnete. Nemusí být nijak intenzivní. Nikdy ale není příjemné přijít na toaletu, která takto zapáchá. Pach moči je tolik běžný z toho důvodu, že vychází z míst, která tak často nečistíme. I když je mísa bez poskvrny a nádržka toalety září čistotou, pach moči přetrvává. Příčinou je to, že na méně zřetelných místech, pod sedátkem nebo pod okrajem záchodové mísy, se často ukrývají páchnoucí usazeniny. Řešením je sedátko sundat a důkladně vyčistit. Sundat sedátko není těžké. Většinou stačí odšroubovat dvě matice v zadní části. Je-li vaše toaleta v dobrém stavu, povede se vám to holou rukou.

Jakmile sedátko sundáte, můžete je důkladně očistit. Především ale budete moci vyčistit mísu na místech, která jsou zakrytá panty, věnovat pozornost i úchytkám sedátka. To jsou dvě místa, která se nikdy nečistí, pokud není sundané sedátko, a pravděpodobně se na nich nacházejí zapáchající usazeniny moči. Použijte zubní kartáček s tvrdými štětinami, abyste se dostali do všech rohů a nevynechejte žádné místo, které může být zdrojem zápachu. Další dobrou možností je opláchnout sedátko a úchytky velmi horkou vodou a nechat odmočit odnímatelné části, pokud je to možné.

Žena čistící toaletu.

2. Jak se zbavit vodních řas v nádržce toalety

V nádržkách se časem tvoří vodní řasy, které většinou nezpůsobují potíže. Pokud se ale toaleta dlouhou dobu nespláchne nebo se nádržka dlouho nevyčistí či nevydezinfikuje, může se zevnitř linout zatuchlý zápach. Máte-li pocit, že se v nádržce nachází příliš mnoho řas, lze to vyřešit důkladným vyčištěním:

  1. Vyprázdněte nádržku tím, že zastavíte přívod vody a poté spláchnete.
  2. Jakmile je nádržka prázdná, použijte běžný WC čistič, jako například Bref 10x Effect, a pomocí dlouhé štětky (jiné, než kterou používáte k čištění vnitřku mísy – tyto dvě části toalety čistěte zcela odděleně) ji vydrhněte dočista.

Tip: V koupelně bývá jedna velmi běžná příčina zatuchlého zápachu, která se často přehlíží a možná ani nemá nic společného s vaší toaletou. Pokud odkládáte zubní kartáčky do uzavřené nádobky nebo hrníčku, dno takového držáku bývá vlhké a zapáchá. O tomto zápachu si mnozí myslí, že pochází z toalety, a špatně tak určí jeho příčinu.

Růžový kartáček.

3. Proč toaleta zapáchá jako kanalizace?

Pokud vaše toaleta zapáchá jako kanalizace, značí to velký problém. Moderní toalety jsou navrženy tak, aby žádné pachy nepropustily, a to díky sifonu, který odděluje koupelnu od pachů kanalizace, a svodu splašků, který zajišťuje bezpečný odvod škodlivých plynů. Pokud tyto prvky nefungují, může to mít tři různé příčiny:

  1. Pokud jste toaletu dlouhou dobu nepoužívali, možná se jen odpařila voda na dně a vytvořila se mezera, kudy může unikat vzduch z kanalizace. Pokud k tomu dojde, řešení je velmi snadné: stačí spláchnout!
  2. Pokud je ve svodu splašků prasklina nebo je svod ucpaný, je možné, že se zápach z kanalizace dostane do domu. Pokud je pouze ucpaný, budete se moci dostat k horní části potrubí a problém sami vyřešit. Pokud ne, bude potřeba zavolat profesionálního instalatéra.
  3. Zápach z kanalizace mohou způsobovat praskliny v odpadním potrubí za toaletou nebo porušené těsnění mezi tímto potrubím a toaletou. Pokud k tomu dojde a vy nejste zrovna kutilové, je v takových případech nejlepší zavolat profesionálního instalatéra.

Jak udržet na toaletě svěží vůni

Pro případ těžko dostupných nádržek, ale i každodenní pachy jsme představili další řešení většiny problémů popsaných v tomto článku, totiž použití závěsného WC čističe. Zavěste na záchodovou mísu produkt Bref Color Water a spolehněte se, že po dobu dalších 250 spláchnutí bude voda barevná. Každé spláchnutí nejen čistí záchodovou mísu, ale také chrání proti řasám.

Bref Blue Aktiv Lemon.

Vaše toaleta zapáchá, ale vy nevíte proč? Známe odpovědi. Nejčastější příčiny záhadných pachů z toalety a návod, jak je odstranit!