Bref

Šest tipů proti ucpané toaletě

Ucpaná toaleta je něco, s čím se nikdo z nás nechce setkávat. Je to nepříjemné, špinavé a může způsobit mnoho dalších škod. Přestože se to stává pouze zřídka, i tak je nejlepší udělat všechno proto, abyste snížili pravděpodobnost vzniku zacpané toalety.

Naštěstí existuje spousta preventivních opatření, která můžete učinit, aby vaše toaleta byla bez vodního kamene a řádně se proplachovala. Sepsali jsme pro vás 6 nejdůležitějších věcí, které předchází zacpání toalety a také tipy, co dělat, pokud se vám již toaleta ucpe. 

1. Dávejte si pozor, co do toalety házíte

V naprosté většině případů se toaleta ucpe hlavně kvůli tomu, že se používá jako odpadkový koš. Do toalety patří jen to, k čemu je primárně určena. Proto je dobré se ujistit, že všichni členové domácnosti vědí, že nemají do mísy vylívat a odhazovat například staré jídlo nebo dokonce i různé předměty, jako jsou obaly apod. Ucpaná toaleta může být také důvodem pro vznik trapné události, zejména pokud vznikne před nebo během návštěvy. Je složité vysvětlovat vašim návštěvníkům, jak správně používat toaletu, vězte ale, že pro mnoho lidí jsou tyto základy pasé.

Pokud se chcete vyhnout nepříjemným rozpakům, pak stačí jemně připomenout, že na hygienické potřeby používáte koš, který je umístěn v koupelně. V opačném případě by se mohla toaleta ucpat a trapná situace nastane okamžitě. Pokud se vám toaleta často ucpává, můžete přejít na jiný typ toaletního papíru, který má například jen dvě vrstvy. Ty mají menší tendenci se přichytávat na stěnu toalety a toaletu tak ucpávat.

Role toaletního papíru.

2. Pravidelné čištění

Pravidelné čistění a údržba přispívá ke správnému a bezproblémovému chodu toalety. Pro správný proplach toalety je nutné zajistit silný proud vody při spláchnutí. Proto je vhodné se při úklidu zaměřit i na trysky, které přivádějí vodu do záchodové mísy. Čisté trysky umožňují větší tlak vody, který pak lépe splachuje obsah toalety do odpadního potrubí.Jednou za čas je také vhodné zkontrolovat nádržku, kde je umístěna voda určená na splachování WC. Tato nádržka bývá někdy ale špatně přístupná, proto je dobré poradit se v tomto případě s instalatérem. Pokud je její kontrola snadná, tak se zaměřte na pumpovací mechanismus a vyčistěte vnitřní prostor nádrže.

Běžné čištění toalety.

3. Udržujte toaletu bez vodního kamene

Vodní kámen patří mezi hlavní příčiny skvrn uvnitř toaletní mísy, což vede až k ucpání celé toalety. Největším problémem bývá prostor pod vodní hladinou, kde se odpadní výpust ohýbá.Veškerá voda, zejména ale ta tvrdá, obsahuje minerály (vápník, hořčík a železo), které se přilepují na povrch toaletní mísy, a tak se ukládají v prostorách zejména u trysek vody, tedy pod okrajem mísy, a pod vodní hladinou. Tyto usazeniny se na sebe postupně vrství. Vodní kámen nepůsobí esteticky, navíc způsobuje zmenšování průtoku v potrubí, a tedy zvyšuje riziko ucpání toalety. V místech, kde se vyskytuje tvrdá voda je pravděpodobnost výskytu vodního kamene vyšší. Pro prevenci před výskytem vodního kamene se doporučuje používat WC bloky. Ty v první řadě pomáhají bojovat proti tvorbě vodního kamene a také se velice snadno používají. Pokud jste zaznamenali tvorbu vodního kamene v míse, pak doporučujeme použít produkt Bref 10xEffect, který je přímo určený na boj s vodním kamenem.

Toaleta bez vodního kamene.

4. Vždy řádně splachujte

Princip splachovací toalety je ten, že se najednou uvolní velké množství vody, čímž odplaví obsah záchodové mísy a bezpečně ho protlačí U-ohybem. Pokud je množství vody nedostatečné, pak její tlak může být příliš slabý a obsah mísy se může zaseknout. Obavy z ochrany životního prostředí vedly ke stále přísnějším podmínkám pro užívání vody v toaletách s dvojím splachovacím systémem, proto spousta domácností přidává přístroj pro šetření vody do jejich nádrží na vodu. Tato opatření jsou obvykle účinná, ale je potřeba si uvědomit, že pokud máte problémy s ucpáváním toalety, příčinou může být právě toto opatření.

Splachování vodou.

5. Včasné řešení

Pokud vám něco spadne do toalety, musíte být odvážní a ihned to vyndat. Nezní to příjemně, ale chvíle nepříjemnosti vám může ušetřit spoustu pozdějších problémů. Pokud se vám ztratí hřeben nebo pasta na zuby v útrobách vašeho záchodu, budete mít velké problémy dostat je ven.

Vždy mějte k dispozici zvon v blízkosti záchodu.
Jakmile to vypadá, že by se vám mohla toaleta ucpat, nebo víte, že vám do ní něco spadlo, co nejdříve použijte zvon. Rychlé vypumpování vám pravděpodobně zachrání další ucpání a případné další problémy.

Pokud se vyskytne nějaký problém, nesplachujte toaletu!
Pokud se vám něčím zacpe vaše toaleta, nesnažte se to odstranit dalším spláchnutím, to totiž povede k tomu, že materiál začne záchodem stoupat blíže k okraji, což je nejhorší možný scénář. Je dobré alespoň počkat, dokud hladina vody opět nespadne, předtím, než se pokusíte znovu spláchnout. Nejlepším řeším ale je ihned použít zvon, který problém vyřeší okamžitě.

Používejte zvon.

6. Kdy je potřeba vyhledat profesionální pomoc

Pokud ani za použítí zvonu nejste schopni uvolnit vaší toaletu, potom nastává čas, kdy je potřeba zavolat instalatéra, čím dříve, tím lépe. Ucpaná toaleta není pouze nehygienická, ale také zde existuje potenciální riziko vytopení vašich sousedů.
Nebezpeční ucpané toalety. Pokud voda v toaletě špatně odtéká, může vám dokonce zničit vaši podlahu, proniknout do zbytku domu, nebo dokonce skrze podlahy do jiných místností, či bytů. Časteji ale ucpaná toaleta způsobí problém pouze vám, nevoní a způsobuje vám značné nepohodlí při čištění. Včasný zásah odborníka Vám může zachránit větší potíže.

 

Nebojte se, vyhledejte pomoc!

Ucpaná toaleta? Předcházejte nepříjemnostem a dalšímu poškození...
Zjistěte, jak se vypořádat s ucpanou tolaetou rychle a bezpečně.