Bref

Vylepšení koupelny – 7 tipů pro zenovou toaletu

Možná se tím úplně nechlubíme, ale většina z nás tráví notnou dávku času v koupelně, a to většinou o samotě, ponořeni do více či méně klidných úvah. Proč z tohoto času, který máte zaručeně sami pro sebe, nevytěžit maximum tím, že svou koupelnu proměníte ve vykachlíkovaný chrám zenu… a toaletu v porcelánový trůn. S těmito sedmi tipy bude každá vaše chvíle v koupelně požitkem.

Zelený prostor

V domě není žádná místnost, která by díky zeleni neprokoukla. Když do koupelny umístíte svěží rostlinu, nezískáte jen pocit uklidňující přírody v místnosti, která se jinak může zdát sterilní a bez života. Některé druhy vám dokonce vyčistí vzduch a zbaví vás pachů. Například luštěnice trnitá odstraňuje nečistoty ze vzduchu a skvěle se hodí do malých koupelen, kde ji můžete zavěsit ze stropu nebo postavit na vysokou polici, ze které budou viset její dlouhé listy. Krásný lopatkovec nejenže čistí vzduch, ale jeho bílé květy také vydávají nenápadnou květinovou vůni. Aloe vera je vynikající rostlina na toaletu, která nepotřebuje příliš péče a navíc má i hojivé účinky. Pokud máte v koupelně hodně vlhko, bude se tam dařit kapradí – to navíc absorbuje nadměrnou vlhkost a čistí vzduch.

Koupelna se zeleným kapradím, zelenými hortenziemi a stromy za oknem.

Vůně potpourri hned po probuzení

Pachy v koupelně jsou sice přirozené, to však neznamená, že bychom neměli udělat vše pro to, abychom je co nejvíce omezili. S čistou toaletou máte napůl vyhráno. Pak ještě přidejte nenápadnou vůni, která překryje pachy po vykonání potřeby. Vonné tyčinky, potpourri, vonné svíčky a osvěžovače vzduchu samozřejmě fungují skvěle, ale můžete se posunout ještě dál, když do koše v koupelně přidáte jedlou sodu, WC štětku necháte namočenou v čističi a do nádržky přidáte trochu octa. Používáte-li vonné produkty, zkuste zkombinovat stejné vůně nebo takové, které se navzájem doplňují.

Miska potpourri vedle umyvadla v koupelně.

Zvuk ticha

Jestliže necháváte puštěnou vodu po celou dobu, kdy sedíte na toaletě, a doufáte, že tekoucí voda překryje zvuky jiných tekutin padajících do mísy, vězte, že to není zcela v souladu s globálním úsilím snižovat spotřebu vody. Raději si do koupelny pořiďte rádio. Připojte ho k čidlu pohybu, nebo ke světlu, aby začalo hrát vždy, když rozsvítíte. Jestliže dáváte přednost tišším zvukům, máte spoustu možností, od šumění lesa po hučení vln nebo nevtíravou hudbu. Dveře koupelny samozřejmě nekladou překážku umělé inteligenci, takže pokud máte doma hlasového asistenta, můžete tomuto diskrétnímu pomocníkovi prostě nařídit, aby vám zajistil odpovídající zvukový podkres. Pokud v koupelně nechcete mít další zařízení, existuje samozřejmě i aplikace – nebo spíš celá řada aplikací, které vám pomohou zachovat si tvář bez ohledu na to, jaké zvuky na toaletě vydáváte.

Chytrý telefon na okraji umyvadla v koupelně.

Dřepněte si stylově

V poslední době jsou čím dál oblíbenější stoličky na toaletu. Pomáhají docílit polohy v dřepu, která uvolňuje svaly a pomáhá k rychlejšímu a snazšímu vyprázdnění střev. Stoličky na toaletu se prodávají v různých tvarech, velikostech a barvách a vybrat si můžete od levných a veselých plastových po stylové ekologické kousky z bambusu. Vyberte si takovou, která se hodí ke stylu vaší koupelny a přidejte se k vyznavačům dřepu.

Vyšperkujte si toaletu

Japonské toalety a svatý grál koupelnových technologií. V dnešní době má spousta domů místo toalety spíše keramický trůn. Vyhřívaná sedátka na dálkové ovládání, bidetové trysky s nastavitelnou délkou ostřiku a sušení vzduchem jsou jen standardní funkce, nejlepší modely se ale chlubí vychytávkami, jako je třeba neutralizace pachu nebo eliminace zvuků. Pokud byste si rádi dopřáli něco lepšího, ale nechcete investovat do špičkové japonské toalety (s odpovídající cenou), za zlomek ceny se dají pořídit takzvaná bidetová sedátka. Snadno se instalují, jistě ohromí vaše hosty a čas strávený na toaletě vám zpříjemní.

Luxusní sedátko v japonském stylu.

Vlhké utírání bez vlhčených ubrousků

Kulturní válka kolem vlhčených ubrousků je v plném proudu. Někdo trvá na tom, že když denně nepoužijete ty nejluxusnější vlhčené ubrousky, je to nehygienické, jiní zase tvrdí, že i „splachovatelné“ ubrousky způsobí v kanalizaci pohromu a měli byste se jim za každou cenu vyhnout. Díky čisticímu spreji nebo gelu, který z běžného toaletního papíru udělá skutečně splachovatelný vlhčený ubrousek, se vydáte hygienickou a ekologickou cestou bez výčitek svědomí.

Role toaletního papíru na růžovém pozadí.

Světlo ve tmě

Nic vás nevytrhne ze slastného spánku drsněji než noční výlet do plně osvětlené koupelny. Na druhou stranu, nakopnout si prsty na noze také není nic příjemného. Levným řešením je světlo reagující na pohyb, které vám dostatečně posvítí na cestu, abyste se bezpečně dostali tam a zpátky a nevystavili se přitom šoku z příliš jasného světla. Bonus: už nemusíte uprostřed noci šmátrat po vypínači.

Měkké světlo osvětlující umyvadlo.

Keramický trůn by měl skýtat dostatek pohodlí. Těchto 7 vylepšení promění vaši koupelnu v zenové útočiště.